profeminist gazete haber
Eklenme Tarihi: 07 Eylül 2016, 12:42

Tecavüz Olayında Kadını Suçlayan Hâkime Soruşturma

tecavuz-olayinda-kadini-suclayan-hakime-sorusturma

2014 yılında gerçekleşen cinsel saldırı olayında, davaya bakan hâkimin davacı kadına, "Bacaklarını açmasan olmaz mıydı?" dediği için disiplin soruşturmasıyla açıldı. Soruşturma süresince yetkileri elinden alınan hâkim Robin Camp Kanada Yüksek Hâkimler Kurulu tarafından açığa alındı.

Baktığı cinsel saldırı davasında sanığı beraat ettiren ve davacı kadını "Bacaklarını açmasan olmaz mıydı?" diyerek olayda suçlayan Calgary bölgesi hâkimi Robin Camp açığa alınarak soruşturmaya tabi tutulacak. Olay şu şekilde gelişmiş. Davacı kadın mahkemeye Alexander Scott Wagar adlı kişinin Calgary'deki bir ev partisinde kendisine banyoda tecavüz ettiğini anlatmış, fakat yargıç Camp sanığı beraat ettirmiş. Bununla da kalmayan Camp, davacı kadına "seks ve acı bazen birbirinden ayrılamaz" gibi sözler söyleyerek kadına seslenirken sanık ve davalı şeklinde hitaplarda bulunmuş.

Yargıç Camp ise o tarihten sonra Federal Mahkeme'de bir göreve terfi etmiş.

Meslekten soruşturma süresince el çektirilen ve meslekten men cezası ile karşı karşıya olan yargıç Camp, Zayıf durumdaki tanıkları korumayı gözeten kanunları benimsemediğini belli etmek,

"Önyargılı" ya da "insanları belli tiplemelere koyan" bir bakış yansıtmak.

Mağdur olduğunu iddia eden kişiye, cinsel saldırıya uğrandığında nasıl davranmak gerektiği konusunda "geçersizliği belli önyargılara dayanan" sorular yöneltmek suçlarıyla yargılanacak.

Yargıç Camp şimdi Yüksek Hâkimler Kurulu üyesi üç yargıçla iki kıdemli avukattan oluşan komisyona ifade verecek.

Hâkim Camp yapılacak olan soruşturmanın sonunda Kanada Yüksek Hâkimler Kurulu tarafından meslekten men edile bilinir.

Yargıç Camp komisyon öncesi adına internete konulan açıklamada, "Kendisi Kanada yargısının bir mensubu olarak sisteme olumlu katkılar yapabileceğine inanıyor. Kendisini geliştirmeye ve öğrenmeye devam etmeyi amaçlıyor" denildi.